انتقال بهتر و راحت تر مفاهیم

آموزش

شاید زمانی که معلمان و اساتید از ویدئو پروژکتور برای انتقال بهتر مفاهیم درسی استفاده می کردند، فکرش را هم نمی کردند که زمانی برسد که بتوانند این امکانات چندرسانه ای را در جزوه و اسلایدهای درسی خود نیز قرار دهند؛ اتفاقی که امروز پدیدار آن را امکان پذیر کرده است …

یکی از دغدغه های معلمان و اساتید همواره این بوده که چگونه می توان مفاهیم آموزشی را برای دانش آموز و دانشحو قابل فهم تر و گیراتر نمود. این اتفاق تنها منحصر به مدارس و دانشگاه ها نبوده بلکه سازمان ها نیز مجبور بوده اند که برای به روز بودن کارکنان خود دوره های آموزشی را برگزار کنند. حتی یک کودک در خانواده هم با مفهوم آموزش در ارتباط است.

تجربه نشان داده است که هر قدر انتقال مفاهیم ملموس تر باشد یادگیری نیز به مراتب بهتر صورت می گیرد، بعنوان شاهد مثال می توان از بکارگیری امکانات چندرسانه ای در کلاس ها و آمفی تئاترها نام برد. اما پیشنهاد ما به تمام کسانی که با مفهوم آموزش سروکار دارند، فناوری است که پدیدار در اختیار آنان قرار می دهد. فناوری که باعث می شود این پخش صوت و تصویر نه در فضای یک کلاس و آمفی تئاتر بلکه در فضای جزوه و کتاب و اسلاید قرار گیرد و علاوه بر این امکان استفاده از تصاویر زنده سه بعدی را در همان قالب کتاب و جزوه فراهم کند؛ و این یعنی انتقال مفاهیم با ساده ترین ابزار اما ملموس ترین روش.

نمونه

یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی جزوه درسی آماده کرده است که باعث شده میزان یادگیری دانشجویان به مراتب افزایش یابد. وی با استفاده از فناوری واقعیت افزوده در شروع هر فصل، فیلمی را پخش می کند تا دانشجویان قبل از مطالعه آن فصل از جزوه با کلیت آن آشنا شوند. وی با همکاری تیم محتوایی پدیدار توانسته برای هر عکسی که در جزوه اش وجود دارد، مدل سه بعدی آن را نیز در اختیار دانشجویانش قرار دهد. برای مثال در مورد جراحی قلب باز تصویری از یک اتاق عمل قرار داده است، دانشجویان با استفاده از گوشی خود می توانند مدلی سه بعدی از قفسه سینه و نیز انیمیشنی از نحوه انجام عمل را در کنار توضیحات جزوه تماشا کنند.

مزیت ها

1

آموزش مفاهیم با بهترین روش انجام می شود
2

فرآیند یادگیری تسریع شده و عمق می یابد
3

تمامی امکانات چندرسانه ای جزوات و کتاب ها نه فقط در کلاس، بلکه در هر موقعیتی در اختیار دانش آموزان و دانش جویان قرار دارد
4

خریداران و مشتریان زیادی جذب می شوند
5

کتاب هوشمند و دیجیتالی را بوجود می آید
6

قابلیت حل مسئله درسی توسط واقعیت افزوده بوجود می آید
7

معلم و استاد می تواند صحبت هایش را روی کتاب و جزوه اش قرار دهد
8

نیازی به امکانات و فضای مکانی خاص برای بهره برداری از امکانات چندرسانه ای نیست

مخاطبان این کاربرد

مهدهای کودک و پیش دبستانی ها

معلمان مدارس

اساتید دانشگاه ها

مراکز آموزشی

انتشارات علمی

انتشارات کودک و نوجوان

مراکز آموزش زبان های خارجی

و ...

دست به کار شوید و واقعیت افزوده بسازید